İçişleri Bakanlığından:

TRAFİK İDARİ PARA CEZASI KARAR TUTANAKLARININ DÜZENLENMESİNDE, TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR
HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK


MADDE 1- 6/4/2011 tarihli ve 27897 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin dördüncü fikrasının birinci cümlesinde yer alan "onbeş gün" ibaresi "bir ay" şeklinde, "dörtte bir" ibaresi "cezadan %25" şeklinde değiştirilmiştir.

Bugüne kadar vatandaşlarımıza kesilen trafik idari para cezalarının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda, cezadan dörtte bir oranında indirim yapılmaktaydı.

Bugün yayımlanan yönetmelik ile birlikte belirtilen süre 30 güne çıkartılarak vatandaşlarımızın bu trafik idari para cezalarını tebliğinden itibaren 1 ay içerisinde ödediği taktirde %25 oranında indirime gidileceği kararlaştırılmıştır.

Şayet bu şekilde bir trafik idari para cezasına çarptırılan vatandaşımızın ekonomik durumunun müsait olmaması söz konusu ise tebliğ tarihinden itibaren yine 1 ay içerisinde ilgili vergi dairesine başvurması halinde, vergi dairesi tarafından ilk taksitin peşin, kalan üç taksitin de bir yıl içerisinde ve dört eşit taksitte ödenmesine karar verilebileceği de ayrıca belirtilmelidir.

⚖️ Kulantaş Hukuk Bürosu ⚖️

#hukukbürosu

#içişleribakanlığı #idariparacezası #kulantasavukatlık #trafik #sigorta #idariyargı #idarehukuku #kanun #paragontower #trafikcezası #trafiksigortası #idariyargılamahukuku #vergi #idaremahkemesi #yönetmelik #hukuk #trafikpolis #içişleribakanı #resmigazete #tebliğ #yargı #yönetmelikdeğişikliği #danıştay #avukat #ankaraavukat #kulantashukukbürosu #kulantaslawoffice #istanbultrafik #ankaratrafik

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.