FinTekler için Dijital Müşteri Edinimini Yolu Açıldı;

Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının (“FinTek”) uzaktan müşteri edininimi gerçekleştirebilmesi için gerekli MASAK mevzuatındaki değişiklik sonunda gerçekleşti.

(4 Kasım 2023) yayımlanan ve yürürlüğe giren düzenleme* ile birlikte FinTek’lerin uzaktan müşteri edinimi süreçlerini gerçekleştirmesinin MASAK mevzuatı anlamında önü açıldı.

Eski #düzenleme

FinTeklerin uzaktan, yani dijital müşteri edinimi konusu TCMB’nin FinTek mevzuatında* özel olarak düzenlenmişti. Ancak MASAK’ın uzaktan kimlik tespiti yöntemlerine ilişkin usul ve esasları belirleyen Sıra No:19 Tebliğ’inde diğer (banka vb.) finansal kuruluşlara ilişkin uzaktan kimlik tespiti işlemleri düzenlenmiş olsa da FinTeklerin uzaktan kimlik tespiti işlemleri düzenlenmemişti. Bu nedenle de FinTekler TCMB mevzuatı imkan verse de, MASAK mevzuatı izin vermediği için uzaktan (diijital) müşteri edinimi gerçekleştirememekteydi.

Yeni #mevzuatdeğişikliği

MASAK mevzuatında yapılan değişiklikle* birlikte FinTeklerin hem TCMB, hem MASAK mevzuatı anlamında uzaktan müşteri edinimi gerçekleştirmesininin yolu açılmıştır. Dolayısıyla, FinTekler artık TCMB mevzuatı ile uyumlu olduğu sürece uzaktan (dijital) müşteri edinebilecekti.

#finansalteknolojiler #masak #hukuk #finans #elektronikpara #kimliktespiti #6493 #fintek #payment #dijitalmüşteri #kulantashukukbürosu #hukukbürosu #ödemesistemleri #dijitalpara #finansalteknoloji #tcmb #tebliğ #resmigazete #maliyebakanlığı #finansalteknolojihukuk #avukat #malisuçlarıaraştırmakurulu #electronicmoney #merkezbankası #hukuksalbilgiler #ankaraavukat #finansaldönüşüm #malisuçlar

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.